חרדה מכלבים? או טיפול בחרדה בעזרת כלבים?

אורי סובל מחרדה מכלבים כבר כמה שנים, מה שלא עשינו או טיפלנו, עזר קצת בזמן הטיפול, אבל זמן קצר אחרי שהסתיים הטיפול- החרדה חזרה. הפעם (בהחלטה אמיצה שלו) אנחנו הולכים על זה בגדול, כשהמטרה הסופית… היא: אימוץ כלב למשפחה! לבקשת האחים הגדולים ואני מודה גם לי יש חשק (ההתרגשות גדולה!)

קודם כל תראו איך נראה הטיפול הראשון של אורי, אחרי שלמד איך לתקשר בקצב שלו עם פיפה הכלבה המופלאה והמאמן המדהים.

אז אספתי כמה עובדות ונתונים על קשר בין כלבים לא.נשים וילדים ובפרט ילדים עם צרכים מיוחדים. מה לעשות ככה זה אצלי… כשאני יוצאת למסע חדש, אני קודם כל חוקרת את הנושא לעומק. מצאתי שטיפול בעזרת בעלי חיים נותן מענה בהמון היבטים ותחומים.

הסתבר לי שפרויד, היה מביא את כלבתו ג'ופי, לחדר הטיפולים. הוא שם לב שעצם נוכחותה בחדר עוזרת גם למטופלים, ובמיוחד לילדים ולמתבגרים להיפתח, אבל רק בשנות ה-60, פורסם לראשונה הקשר הטיפולי בין כלב לילד ע"י הפסיכיאטר בוריס לוינסון. כיום הנושא כבר הרבה יותר מפותח, בארץ הוא מתחיל לתפוס תאוצה. כלבי שירות מסייעים למגוון רחב של אוכלוסיות, ביניהן: אנשים עם מוגבלויות פיזיות שונות, אנשים הסובלים מהפרעת פוסט טראומה, אנשים על הרצף האוטיסטי.

מה שיפה אצל חיות מחמד הוא שהן רואות בכל ילד "כל יכול": הקשיים שלו לא מזיזים להן. אין להן דרישות שהילד לא יכול למלא. זה קשר שיכול להגביר משמעותית את הביטחון העצמי של הילד. הטיפול והשהות עם בעלי חיים משפר עבור מבוגרים וילדים במיוחד תחושת ההצלחה, התקשרות, דימוי עצמי, אמפתיה, שיתוף פעולה, סמכות, אחריות, הרגעה, איפוק, קואורדינציה, ידע, סקרנות ומוטיבציה.

אספתי לכם קצת המלצות על סמך מידע שקיבלתי ממשפחות בהן ילדים עם צרכים מיוחדים, על מקומות בהם ניתן לעבור תהליכים טיפוליים או התאמת כלב טיפולי:

כשאנשים וכלבים נפגשים
כלבים שעושים טוב
רות לוין – כלבנות טיפולית בדרך המרקר טריינינג
גוני כלבים NLP
מרכז ישראלי לכלבי נחיה לעיוורים
בחיק החיות – טיפול רגשי בנוכחות בעלי חיים

ולסיום כמה המלצות על זני כלבים מתאימים:
לברדור רטריבר , גולדן רטריבר, בורדר קולי , פודל, שטלנד (שלטי), רטריבר חלק שיער, קבליר קינג צארלס ספנייל, רועה אוסטרלי, קאירן טרייר.

שלכם תמיד,
רויטל-אופטיזם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים