איך לגדל ילדים לעצמאות ואמונה בעצמם?
איך לגדל ילדים לעצמאות ואמונה בעצמם?

אתם ההורים שלהם, אתם אלה שבונים להם את הביטחון, אתם אלה שמאמינים בהם, אתם האנשים שהם מרגישים הכי בנוח לידם.
מה קורה לילד שמרגיש שמאמינים בו?
הוא גדל להיות אדם עצמאי, לא מוותר לעצמו, מאמין בעצמו, וחווה אושר והגשמה עצמית.
ריכזתי במיוחד עבורכם 10 כללים הכי חשובים להובלה לעצמאות:

הראו דוגמה- כשהילדים שלכם רואים את המאמץ שאתם משקיעים למען מטרה כשלהי, רואים את הניסיונות, הכישלונות וההצלחות, הם לומדים איך זה נעשה ומיישמים בעצמם.

שתפו ושקפו- הילדים שלכם משתפים אתכם במשהו נורא שקרה להם? חשבו רגע מה אתם הייתם עושים כילדים בגילו, תנו דוגמה איך אתם התמודדתם במקרה דומה, עודדו אותם לחשוב מה אפשר לעשות שונה בפעם הבאה.

דברו על קשיים/ שונות- כשאתם מעוניינים לדבר איתם על משהו קשה, הסתכלו על הקושי כאל מסע של למידה, התפתחות, איזון, צמיחה, גילוי… דמיינו מה הם ישאלו אתכם ורק אחרי שתענו על השאלות בעצמכם ותמצאו התשובות מובילות לפתרון מחזק ומעצים, שבו לדבר איתם.

התגמשו ושחררו- הילדים באים עם רעיונות או בקשות משונות? תנו להם להתנסות, שתפו פעולה עם הבקשות שלהם כדי שיחוו למידה וההתנסות. ודרך זה ירגישו עוצמה ומסוגלות.

התאימו- הילדים זקוקים למערכת שונה? להתאמה אחרת? זהו את הקשיים ודברו עליהם, עשו שופינג מסגרות, בנו תוכנית מותאמת, קבלו הדרכה וליווי כל הדרך

ידעו מראש- שתפו את הילדים בשינוי שעומד לקרות, דברו איתם על התחושות שלהם, פחד/ חשש/ התרגשות, אמרו להם שאתם אני מבינים את הרגשות שלהם, חישבו יחד איתם מה מעורר את הרגשות, תכננו איתם יחד את השינוי ומה יקרה בעקבותיו

טפסו איתם במדרגות- עודדו את הילדים על כל מאמץ קטן בדרך למטרה גדולה ונשגבת, עזרו להם לראות את זה בעצמם ולהאמין בעצמם!

דרשו וצפו- הסבירו לילדים שהם בוגרים והם יכול לקחת תפקיד ולהיות אחראים עליו, בהתאם לתפקוד ולגיל. זה בונה להם שייכות משפחתית ונותן תחושה טובה שצריכים אותם והם מועילים לסביבה.

נפצו דעות קדומות- קודם כל אנחנו צריכים לנפץ את הדעות הקדומות שלנו על נושא כלשהו או אוכלוסיה מסוימת, לימדו את הנושא בעצמכם, תסתכלו על כל האפשרויות, ואז תוכלו לצאת מהקופסה ולמצוא דרכים חדשות לפתרון בעיות וקשיים והובלה להצלחה ועצמאות.

אתם חשובים- הגדירו זמן לעצמכם, רשמו והגידו בקול את החלומות שלכם, את הרצונות שלכם, את הצרכים שלכם, כי אתם המשאב העיקרי של הילדים שלכם.

עידוד לעצמאות מגיל קטן מביאה לתוצאות נפלאות בבגרות.

שתפו וספרו לנו, איך אתם מובילים את הילדים שלכם לעצמאות?

שלכם, רויטל אלרון כץ- מנחת משפחות עם צרכים מיוחדים ויזמת חברתית "אופטיזם"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים