לכבוד יום האהבה – הצצה לזוגיות על הספקטרום האוטיסטי!

אלדר ולידור, זוג מקסים, בני 27, מאובחנים עם תסמונת אספרגר שעל הספקטרום האוטיסטי (מה שהיום נחשב גם אוטיזם בתפקוד גבוה) מתחזקים מערכת יחסים רומנטית בת כ-5 שנים ומשתפים בקשיים, אתגרים והצלחות.

לכבוד יום האהבה יצאתי ללמוד מהם איך עושים את זה.

אלדר אלוש, בן 27, מתגורר אצל ההורים בחדרה, עובד בחנות חיות. אובחן בגיל 3, בתקופת בי"ס היסודי התחיל להיות מודע לזה ולהבין מה זה אומר.

אז איך זה פוגש אותך היום?

"כשאני מדבר עם מישהו, לפעמים אני לא מזהה אם הוא צוחק איתי או רציני או ציני. נגיד – בעבר היו מסתלבטים עליי הרבה, מרכלים עליי המון, משפילים אותי. אבל למדתי לזהות את הרגעים שבהם אני מגיב בצורה שהיא אולי שונה, ועבדתי על עצמי, כך שזה יקרה פחות".

"מה שכן, עד היום יש סיטואציות מסוימות שאם אומרים לי לשחרר אותן – זה לפעמים יותר קשה לי מאחרים. למשל, אם אני מדבר עם אמא שלי ולא הבנתי נקודה מסוימת והיא אומרת לי 'לא משנה', אני ממש לא מרגיש עם זה בנוח. אני חייב למצות את הנקודה בדיונים, חייב להמשיך לדבר איתה על זה, או לפחות להבין למה היא התכוונה".

איפה ואיך התבטאו הקשים שלך סביב מציאת אהבה וטיפוח זוגיות?

"למדתי לאורך כל השנים בכיתות קטנות, ואז יצאתי לשירות לאומי במשתלה שנקראת "רוח שתות", המגדלת תותים. אני זוכר שלאורך ההתבגרות שלי, הייתי רואה כל מיני זוגות בסרטים ובסדרות, וגם הייתי מסתובב עם חברים שהיתה להם בת זוג. והאמת, כל הזמן הייתי מת מקנאה וכל הזמן הייתי שואל – 'מתי יגיע התור שלי? מתי זה יקרה לי?' ופחדתי שזה לא יקרה בכלל".

"בהתחלה גם ממש לא ידעתי איך לפתח שיחה ואינטראקציה עם בנות. ניסיתי לגשת ולהתחיל איתן, אבל זה תמיד יצא גרוע. תמיד הייתי מקבל תגובות: 'תשמע, זה לא זה, אתה מקסים וחמוד, אבל זה לא יילך כי זה מורכב'. אני חושב שפסלו אותי בגלל האספרגר, וגם כנראה כי לא ידעתי ליצור משיכה כמו שצריך. היום אני יותר טוב בזה, אבל עדיין יש לי מה ללמוד".

איך התפתח הקשר עם לידור?

"את לידור אני פגשתי במסיבה של תוכנית 'רעים' (קבוצות חברתיות עבור ילדים, בני נוער ובוגרים עם לקויות למידה מורכבות, קשיי תקשורת, ASD /PDD, אוטיזם בתפקוד גבוה, תסמונת אספרגר.) בדצמבר 2014. ניגשתי אליה, הצגתי את עצמי, יצאנו לדבר בחוץ – ואז התיידדנו. שלחנו מספרי טלפון – והתחלנו להיפגש. נהיינו ביחד באוגוסט 2015, כך שאנחנו מכירים הרבה שנים".

איך פיתחתם תקשורת טובה ביניכם?

"לשנינו יש בעיות תקשורת, ובהתחלה התקשורת לא היתה טובה ומאוד מבולגנת, אבל שיפרנו את זה. אם יש בעיה או קושי – אנחנו ישר מדברים על זה. ואם היא לא מבינה משהו – אני מסביר לה, ולהיפך. לפעמים אנחנו צריכים גם את העזרה של ההורים, ואני מאוד מקבל את זה".

תוכל לתת כמה טיפים לחבר'ה כמוכם?

"הייתי מציע לנסות להיות פחות מונוטוניים בדיבור ולא להיות חזרתיים; זה מאוד מרתיע. וגם, למשל בוואטסאפ, כשמתחילים עם מישהו – לא להראות ישר הרבה עניין והתלהבות. הבנתי שאסור לענות באותו הרגע על ההודעות כי זה עלול להפחיד, ולפעמים צריך הומור ותחכום ולחשוב על בדיחה, ובעיקר – לא להיראות נזקקים ונואשים".

"ובסוף, המסר זה שגם אם יש לכם אספרגר – זה לא סוף העולם. אתם תמצאו זוגיות, ונכון שזה יכול לקחת זמן – אבל כל עוד תהיו מוכנים לעבוד על עצמכם, אז זה יגיע. ולהיות סלחניים כלפי עצמכם, כי אחרת זה דיכאון אחרי כל כישלון. להאמין שאתם טובים בדיוק כמו שאתם ותמיד יש מי שיאהב".

לידור שמש, בת 27, מתגוררת לבדה בקרית מוצקין. עובדת במפעל קייטרינג.

אובחנה בגיל 15 באספרגר. מודעת שתמיד היה לה קושי מסוים בחברה ובתקשורת, אבל בעיקר ממה שאנשים אמרו לה; פחות הרגישה את זה בעצמה.

אז איך זה פוגש אותך היום?

"פעם היה לי קשה להיפתח לאנשים, להכיר אנשים, לדבר. הרגשתי סוג של לבד, וזה לא היה הפתרון הכי טוב לי. אחרי שמאוד התרחקו ממני כולם, נהייתי חשדנית והביטחון שלי ירד".

"אולי זה בגלל האספרגר ואולי בגלל שעברתי תקופה קשה, אבל אני תמיד חוששת מה יגידו אנשים, ואני לא מבינה צחוקים. הרבה שנים חשבתי שכל מה שאנשים אומרים זה באמת, ועד היום יש בי סוג של תמימות. אבל אמרו לי להיזהר, כי אחרת יפגעו בי".

איפה ואיך התבטאו הקשים שלך סביב מציאת אהבה וטיפוח זוגיות?

"אחרי בית הספר ובמהלך השירות הלאומי, התחלתי לחשוב על זוגיות ועל כך שנמאס לי להיות לבד. הלכתי ישר לכיוון חיפוש בן זוג עם אספרגר, לא חיפשתי מישהו שאין לו, כי רציתי שיהיה לנו בסיס משותף. אני גם חושבת שהאספרגר עצמו – הוא מלווה בכל כך הרבה דברים טובים וזה כלי חשוב שמחייב הבנה והקשבה כל הזמן. אני מרגישה שככה אני בנאדם טוב יותר".

איך התפתח הקשר עם אלדר?

"את אלדר הכרתי במסיבת חנוכה של 'רעים' ב-2014. בהתחלה היינו ידידים, אבל הבנתי שאני רוצה אותו כיותר מידיד – כי היתה בינינו כימיה ממש טובה וחיבור טוב, והוא גם נראה טוב. הפכנו לזוג, ומאז – הוא באמת מעורר בי שמחת חיים וצחוק. הוא תמיד פה בשבילי, יש לנו תקשורת מצוינת ואנחנו יכולים לדבר על הכל".

תוכלי לתת כמה טיפים לחבר'ה כמוכם?

"לבדוק מה שלומם בן הזוג כל הזמן. מצד שני, לא לחזור כמו תוכי על אותן שאלות כי זה מציק, אז חשוב ללמוד לעשות את זה במידה. אנשים לא אוהבים שחוזרים יותר מפעם אחת. עוד נקודה חשובה – זה להגיד מה שחושבים ולא להסתיר בבטן, כי אז זה יוצא בצורה לא יפה".

"ומה שהכי עוזר, זה להתחיל להעריך את עצמכם על כל צעד והתפתחות שעשיתם; לזכור שאתם חזקים, שווים ומסוגלים להרבה דברים, ולמרות שיש לכם אוטיזם – אתם כל הזמן מתקדמים. הזוגיות מעלה את הביטחון, וככה בכלל מצליחים לפנות מקום לעוד מישהו ולהסכים לשתף אותו.

"דבר אחרון – לא להתבייש לבקש עזרה. אם אני לא מבינה משהו, לפני שאני מתעצבנת ומפרשת את זה לא נכון – אני בדרך כלל מתקשרת לאמא".


טוב הזוג הזה פשוט קסם!!! ועכשיו המסקנות שלי:

⭐ הצטרפו לקבוצות חברתיות בהן חברים אנשים על הספקטרום בשכבת גיל קרובה אליכם! אלה מפגשים חברתיים עם מדריכים בהם תתרגלו כישורים חברתיים בקבוצה, בשיחות אישיות, חוויות בילויים משותפים, משימות מאתגרות ועוד. כיום יש קבוצות בכל הארץ, יש אפילו קבוצה חדשה למגוון האוטיסטי-להטבקי"ם, בה הזוגיות יכולה להתבטא במגוון אפשרויות. הקבוצות מלמדות איך ליצור חברויות ולהכיר אנשים אחרים, איך לתקשר נכון ואיך לגלות סבלנות אחד כלפי השני. החברים בקבוצה לומדים איך לבטא רצונות ורגשות בצורה יותר נכונה וברורה. לומדים על התכונות החשובות שכל אחד מחפש בבן הזוג שלו, ואלו התכונות שאנחנו מזהים היום אחד אצל השני.

⭐ אם אתם כבר בקבוצה חברתית, רכשתם חברים אבל לא מצליחים להתקדם לזוגיות, יש גם קבוצות הכנה לזוגיות בדיוק בשבילכם! דרך עמותות שונות ויוזמות פרטיות, כדאי להגיע לפגישה ראשונה אישית להכיר את המדריכים/ מנחים ולהחליט אם מתאים לכם. לכל מקום ניתן להגיע עם מלווה או בלעדיו, לפי בחירתכם.

⭐ בררו עם עצמכם מה אתם מעדיפים? חלק מהא.נשים על הרצף האוטיסטי מעדיפים בן/בת זוג שהוא גם על הרצף כי הם מרגישים שהם משדרים על אותו גל ויש בסיס לשיחה, אבל מצד שני קשה להם להבין מה בן/בת הזוג רוצים. אחרים מעדיפים בן/בת זוג נוירוטיפיקלי כי הוא יכול להיות יותר מכיל אמפתי וגמיש. הוא/היא מבינים ומחזקים אותם בתחום ביטוי רגשות או כשעולים קשיים.

⭐ אל תתפשרו! מגיע לכם הטוב ביותר עבורכם! יש דרך לתחזק זוגיות גם אם היא לא נראית כמו ב"נורמה" אפשר לחיות בזוגיות לא באותו בית, אפשר לחיות בזוגיות עם כל שוני מגדרי-זהותי-מיני-א-מיני- דייקו מה דרך החיים המתאימה ביותר עבורכם, ואליה תכוונו.

⭐ תרגלו תקשורת עם כמה שיותר אנשים! חשוב שגם אם אתם בזוגיות לא תהיו תלותיים, שמרו על העצמאות שלכם, שמרו על דרככם, כבדו את בני הזוג בדרך שלהם והעבירו להם תחושה שאתם כאן והם בטוחים לידכם.

⭐ תזכרו להביע את רצונכם אבל אם אתם מסרבים למשהו שבן/בת הזוג הציעו תחשבו מה להציע במקום, אל תייבשו אותם.. שיבינו שאתם כן רוצים להיות יחד רק צריכים לכוון את זה יותר לסגנון שלכם.

⭐ הבעת רגשות יכולה להתבטא בהרבה מאוד דרכים, גם במעשים, מחוות, תנועה, עזרה הדדית, ולא רק במילים.

⭐ מצאו עוגנים ברורים שמתאימים לשניכם, קבעו יחד מה העוגנים שלכם בזוגיות וכמה אויר כל אחד מכם צריך.

⭐ היעזרו בתיווך, מהמשפחה, מחברים שאתם סומכים עליהם או מאנשי מקצוע, לפעמים משהו שנראה בעיה גדולה, יכול בעזרת תיווך נכון להגיע לפתרון מהיר ופשוט בזכותו תצאו מחוזקים וקרובים הרבה יותר.

שיהיה לכם חג אהבה שמח ומלא תקווה!
שלכם באהבה! רויטל-אופטיזם

Eldar Allouche

2 תגובות

  1. הי, בתור אמא לבוגר אשר מחפש זוגיות מזה שנים, והתנסה בעבר בזוגיות טובה וארוכה, חייבת להדגיש ולהתריע, כי יש הרבה שרלטנים בחוץ, המציעים סדנאות לזוגיות בעלויות לא נמוכות, הגורמות לתסכול רב למי שמצפה לתכנים אמיתיים ולאפשרות לפגוש ולהכיר בת זוג
    חלק מן הסדנאות האלה, לא מקצועיות, ולא מאפשרות היכרות ואינטראקציה עם בנות המין השני, כפי שהן מבטיחות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים