למה ואיך להיות הורים יצירתיים? 

בואו נדבר על יצירתיות ואיך היא בכלל קשורה להורות.

יצירתיות היא תהליך, זו יכולת שיש לכל אחד, אם יש לך בעיה אתה יכול להפוך אותה לערך והתוצאה וההישגים הופכים לגבוהים הרבה יותר.

ארגנתי לכם 9 כלים בסיסים שישמשו אתכם לפיתוח יצירתיות בהורות:

  1. לשאול- לבחור כאב או בעיה- למשל ילד עם התקפי זעם, לשאול ולחקור את כל הסיבות למקור הבעיה ומשם להתחיל למצוא השראה לפתרונות יצירתיים.

  2. ללמוד- קחו נושא שמטריד אותנו סביב הקשיים או האתגרים של הילדים, למשל משחק חזרתי, או תחום עניין צר. ותתחילו לעסוק בלמידה מתמדת, קריאה, כתיבה, ציור, אימון, לפתח התמחות בתחום שלהם, ללמוד ממקרים אחרים, ולחשוב איך להרחיב להם את התחום, ואיך להגמיש להם את החשיבה. כל אלה עוזרים לנו לפתח רעיונות ולמצוא פתרונות יצירתיים שהם לגמרי מחוץ לקופסא.

  3. לראות- להביט מסביב כל הזמן, לא לראות רק מה שאנחנו מצפים, לחפש את המקורי, המפתיע. למשל אם לילד קשה עם שינויים, חישבו על רעיונות מקוריים איך לעזור להם לעבור שינוי, למשל להראות להם איך אתם מתמודדים עם שינוי או איך אחרים מצאו פתרונות יצירתיים, להסתכל מסביב ולחפש פעולה או פריט שיוכלו לעזור לעבור את השינוי.

  4. לשחק- לחפש איך להנות מפעילויות ראשוניות יותר, גם אם הפעילויות שהילדים שלכם אוהבים לא תואמות את גילם ואולי נראות אפילו מביכות לצופה מהצד, אם אתם תשחקו איתם במה שהם אוהבים אתם תשיגו המון. שבו לראות יחד עם הילדים תוכנית שלהם, שבו לצייר יחד עם הילדים, הצטרפו ושחקו איתם במשחקים שלהם, רדו לגובה העיניים והלך המחשבה שלהם ותהיו כמוהם לכמה רגעים.

  5. לחשוב- קחו רגעים לבד עם עצמכם או עם בני הזוג, ושבו לחשוב על פתרונות אחרים, אפשר גם בזמן נסיעה באוטו, לפני השינה, לכתוב או להקליט לעצמכם את הרעיונות הכי משוגעים שעולים לכם, אל תעצרו שום רעיון- ככל שהוא הזוי או מפתיע כך יגדלו הסיכויים שמשהו אחר וטוב יותר יגיע.

  6. לחבר- אספו כמה רעיונות שלכם ושל אנשים נוספים, של הילדים, של חברים וחברו את הרעיונות יחד , אפילו בצורה שנראית ממש לא הגיונית, מכאן תגיעו לפתרונות  חדשים שבהתחלה לא נראים קשורים, אבל אם תנסו חלק מהם, פתאום תגלו  שיש לכם מגוון פתרונות חדשים. שווה לנסות.

  7. לבחור- חפשו גם את הפרקטי וגם את הפנטזיונרי, למשל גם לבוא מוכנים לטיול עם המאכלים שהילד או הילדה אוהבים בדיוק בכלים שהם אוהבים ובנוסף להציע מאכל אחד חדש שינסו, זה טוב לשמור את המתח והכאוס בין האופציות, זה מה שמייצר בחירות חדשות שיביאו לשינויים קטנים או גדולים ויפתחו גמישות מחשבתית, תמיד לנסות להגיש דברים חדשים, לעודד על כל התנסות קטנה, ולראות אם משהו לא עובד כמה פעמים כנראה שצריך לשנות אותו אפילו בקצת, בצורת ההגשה, בטמפרטורה או בטקסטורה.

  8. לעשות- כן להעיז ולעשות גם אם לא מושלם, גם אם נראה קשה או לא קשור, להפוך למשהו לרלוונטי ומוחשי, ולשנות דרכי חיים ודפוסי חשיבה- זה מה שמקדם את הילדים שלנו ואותנו. למשל לשחק משחק כדורגל גם אם ממש לא יודעים איך לשחק ואפילו אם אתם או ילדיכם ממש גרועים בזה, דרך העשייה אתם והילדים תלמדו.

  9. להשתמש במחק- לעשות טעויות, להתנסות, לטעות ולהסיק מסקנות מה כדאי לשנות ולשפר בפעם הבאה, זו אחת הלמידות החשובות ביותר עבורנו כהורים וככה אנחנו מעבירים מסר מאוד חשוב לילדים שלנו, שתמיד עדיף לנסות, לטעות לתקן ולהמשיך. למשל לנסות ללכת לחברים שלא מכירים, לפעמים יש חיבור ולפעמים אין, אם לא הצליח החיבור, שבו לחשוב מה לא עבד ומה כן עבד אפילו לרגע קצרצר ומשם תפתחו רעיונות לפעם הבאה.

זהו אתם מוכנים לצאת לדרך ולהעיז להיות יצירתיים כמה שיותר כי זו הדרך להצמיח ילדים שמאמינים בעצמם ומקדמים את עצמם.

אני כאן לכל שאלה או התלבטות אתם מוזמנים לפנות אלי אישית, להיעזר בקבוצות התמיכה שלנו ובמסלולים האישיים שלנו.

שלכם תמיד

רויטל אופטיזם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.