פוסט 10 משפטי מתנה לשנה החדשה
  1. ראיתי איך השקעת/ השתדלת- כל הכבוד!

את המשפט הזה אומרים לילדים כשרואים את המאמץ שלהם והם לאו דווקא מצליחים, למשל כשלא הצליחו במבחן אפילו שישבו ולמדו.

  1. אולי בפעם הבאה זה יהיה שונה.

את המשפט הזה חשוב להגיד כשהילדים מרגישים שלא הצליחו, שימו לב לא להתפתות להגיד "בפעם הבאה יהיה טוב יותר" כי זה ממש לא בטוח, אבל כן יש סיכוי גבוה שאם הילדים ינהגו אחרת בפעם הבאה זה בהחלט יהיה שונה.

  1. אני מרגיש.ה שאני יכול.ה לסמוך עליך.

זה משפט שכדאי להגיד כשהילדים עושים משימה שקשה להם, או כשהם מנסים או לוקחים אחריות על מטרה או על מישהו אחר, ולא תמיד קל להם. למשל, כשאחים רבים, רצוי להגיד להם שאנחנו סומכים עליהם שימצאו פתרון יחד.

  1. מה את.ה מציע.ה לעשות במקום?

את המשפט הזה כדאי להגיד כשהילד ממש לא מוכן לשתף פעולה, מתנגד, או לא מוכן לשנות התנהגות או תגובה.  למשל כשהילדים לא רוצים לצאת לטיול משפחתי.

  1. זה קרה גם לי והרגשתי אותו דבר.

זה משפט שחשוב להגיד כשהילד מספר או מבטא קושי, כמו, שלא שיתפו אותו במשחק, או שהוא איבד את המפתח, במקום לכעוס או לנסות לתקן, הראו לו הזדהות, זה יחזק אותו הרבה יותר.

  1. מה את.ה מעדיפ.ה לעשות קודם? את זה או את זה?

זה משפט שכדאי להגיד כשרוצים שהילדים יעשו משהו שהם לא כל כך אוהבים, למשל לבחור בין פינוי מדיח לזריקת זבל, או כשהם לא רוצים להתלבש לבחור בין להתחיל מהחולצה או מהמכנסיים מניע לפעולה והבחירה עוזרת להם לפעול.

  1. זה ממש מפחיד/ מלחיץ ש…

את המשפט הזה כדאי להגיד כשקורה משהו לא נעים, מפחיד או מלחיץ. אמירה כזו מאפשרת לילדים לראות שאנחנו מבינים מה עובר עליהם ואנחנו כאן כדי לעזור להם. למשל כשהם מספרים שנבהלו ממשהו שראו ברחוב והם נסערים.

  1. כשאת.ה עושה את זה, זה באמת עוזר לי, אני מאוד מעריכ.ה את זה.

עם המשפט הזה תוכלו לדאוג למשל לניקיון של הבית, תוכלו להגיד אותו לילדים כשהם תולים כביסה, מרימים כלים מהשולחן או שמים אוכל לכלב.

  1. אני מבינ.ה שקשה לך, אבל אני מאמינ.ה בך.

את המשפט הזה חשוב להגיד כשהילדים מנסים משהו ומתקשים, ללמוד למבחן, להגיע בזן, להקשיב לאחיהם.

  1. כמה נעים לראות אותך משחק בכיף.

כן, מאוד חשוב להגיד מילה טובה כשהכל טוב ולא להעיר רק כשרואים בעיה! זה מעצים את ההתנהגות הרצויה ומכחיד את ההתנהגות הלא רצויה.

אני רוצה לאחל לכם שנה טובה, שנה של הנאה ושמחה מהמשפחה!

שלכם תמיד, רויטל אופטיזם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.